Молдова розглядає енергетичний важіль для повалення маріонеткового режиму Росії в Придністров'ї — Politico

Поділитися
Припинення енергетичної монополії Придністров'я дає шанс подолати розбіжності в країні й приєднатися до ЄС.

Вперше за три десятиліття Молдова вважає, що нарешті має важелі впливу, щоб витіснити Росію з країни. Але перед нею постає складне питання: як це зробити, не спричинивши гуманітарної кризи для власних громадян. З моменту здобуття незалежності в 1990-х роках Молдова перебуває в стані замороженого конфлікту з Москвою через Придністров'я — підтримуваний Кремлем сепаратистський регіон поблизу східного кордону Молдови, де проживає понад чверть мільйона людей, повідомляє Politico.

Молдова отримує російські енергоносії за зниженими цінами через Придністров'я. Цей зв'язок дозволив Росії зберегти контроль над стратегічною територією вздовж українського кордону, де розміщені її війська, незважаючи на заперечення Молдови.

Однак ця динаміка змінюється. За останні роки Молдова інтегрувалася з Європою під керівництвом проєвропейського президента Маї Санду. Брюссель запропонував мільйони євро і більше зв'язків з енергопостачанням в рамках багаторічного процесу підготовки країни до членства в ЄС.

"Молдова більше не залежить від Придністров'я. Що стосується газу, ми купуємо газ на міжнародному ринку. Що стосується електроенергії, ми будуємо високовольтні лінії, щоб з'єднатися з Румунією", — заявив міністр закордонних справ Молдови Міхай Попшой в інтерв'ю Politico.

Відмова від російських енергоносіїв є проблемою не лише для Придністров'я, але й для молдовського уряду. Припинення платежів до Придністров'я обвалить бюджет держави й залишить сотні тисяч людей без доходів і базових послуг. Тим не менш, чиновники однозначні: настав час вийти з глухого кута, в якому опинилися кілька поколінь. Припинення енергетичної монополії сепаратистського регіону дає шанс подолати розбіжності в країні й приєднатися до ЄС.

"Вирішення енергетичного питання з Придністров'ям було б великим кроком вперед", — сказала Віола фон Крамон-Таубадель, німецький депутат Європарламенту і член комітету у закордонних справах Європарламенту.

Лідери Придністров'я навряд чи будуть мовчати. У березні його посадовці закликали Кремль "захистити його від тиску Молдови", стверджуючи, що країна влаштовує економічну блокаду. 

"ЄС повинен продовжувати допомагати Молдові з енергоносіями, щоб вона стала повністю незалежною від Росії, — вважає Івана Страднер, науковий співробітник вашингтонського Фонду захисту демократій.

Нагадаємо, що міністр закордонних справ Молдови вважає, що його країна може стати наступною ціллю Путіна. Єдине, що стоїть між Молдовою й російським нападом — це українська армія. Про те, як Росія дестабілізує ситуацію в Молдові читайте у статті Володимира Кравченка "Як Путін розхитує Молдову й чим це загрожує Україні".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі